Je to druh morčaťa so zvláštnou štruktúrou srsti, ktorá je vďaka dutým chlpom veľmi lesklá a veľmi jemná na dotyk. Môže byť v akejkoľvek rase, teda krátkosrsté, rozetové, dlhosrsté. Saténová srsť je krásna a tým žiaľ, končia všetky prednosti týchto morčiat. A ďalej musím písať len negatíva. Niečo o tom vypovedá už fakt, že dve saténové morčatá sa nesmú spolu krížiť. Mláďatá by totiž boli s najväčšou pravdepodobnosťou degenerované, neschopné prežiť. Môže sa krížiť len satén s morčaťom, ktorý má satén gén (SG). Z tohto spojenia vznikne asi 50% mláďat so saténovou srsťou a 50% na pohľad obyčajných morčiat, ktoré sú nositeľmi SG. Zo spojenia SG + SG môžu vzniknúť saténové morčatá, morčatá s SG i bez neho.
Veľký problém saténových morčiat je nedostatok vápnika. Samica, ktorá porodí mláďatá môže mať často asi za 10 dní po pôrode hypokalcemický záchvat. Je to tým, že mláďatá majú sklon pri kojení vyčerpať z matkinho tela viac vápnika ako iné plemená. Saténovým samiciam je preto vhodné pridávať vápnik do vody 2 týždne pred pôrodom a 2 týždne po ňom. Vhodný je tiež roztok melasy zriedený vodou tak, aby mal farbu slabého čaju. Niekedy sa žial, nepodarí týmto potiažam napriek akejkoľvek starostlivosti predísť. Doporučená denná dávka vápnika je 100 mg na deň.
Je to choroba kostí, ktorá často postihuje saténové morčatá a dá sa zistiť röntgenom, hoci ešte navonok sa môže zviera javiť zdravé. Je podozrenie, že ide o ochorenie dedičné. Kostiam chýba vápnik a celá kostra mäkne a mení sa. Nejedná sa o chyby v stravovaní, ani o choroby ľadvín. Táto choroba sa nedá zastaviť, ani vyliečiť. Začína sa väčšinou prejavovať v 1,5 až 2 rokoch. Ale ani ak morča prežije tento kritický vek, neznamená to, že má vyhraté.
Príznaky: úbytok na váhe, krívanie, častý odpočinok (niekedy so zadnými končatinami vo vzduchu), problémy pri kŕmení, pretože sú postihnuté aj čeluste a lebka.
Čo to znamená pre chovateľa?
1. U veterinára zistiť presnú diagnózu. Pri RTG sú vidieť predovšetkým zmeny na lebke a stehnách.
2. Ak je diagnóza jednoznačná, ušetriť zviera liečby.
3. Keď začne mať bolesti, nechať ho uspať.
Chov saténových morčiat je pomerne nový a chýbajú skúsenosti. Stále nie je isté, či všetky tieto morčatá budú trpieť touto chorobou, alebo sa postupne toto plemeno geneticky vyčistí, keď sa bude často krížiť s obyčajnými morčatami a tým získa väčšiu imunitu. Ak by sa zistilo, že všetky tieto morčatá ochorejú touto chorobou a nedá sa tomu predísť, bude vydaný zákaz ich chovu. V Nemecku a Rakúsku ich už začali označovať ako "satinproblem". Uvidíme, ako to s nimi dopadne.
Kristína Uhrinová
Košice, SlovenskoAké morčiatko máte