Predkovia morčaťa domáceho

" Pri skúmaní pobrežia argentínskeho jazera Laguna Mar Chiquita sme nechceli veriť vlastným očiam - cez piesočnatú cestičku nám prebehlo niekoľko morčiat divých."

Spor vedcov: O počte druhov morčiat (rod Cavia) sa vedci ešte stále sporia, no zdá sa, že sa už aspoň zhodli na druhu, z ktorého pochádza morča domáce ( cavia porcellus). Ešte pred polstoročím literatúra uvádzala, že predkom tochto najznámejšieho zástupcu čelade morčatovité ( Caviidae), chovaného už 3000 rokov pred našim letopočtom andskými Indiánmi, napríklad Inkami, je morča "peruánske horské" (C. Porcellus cutleri), niekedy uvádzané ako morča Kutlerovo (C. cutleri). Postupne však zoológiovia zistili, že horské a nížinné populácie patria k jednému druhu - morčaťu divému (C. Aperea) a najčastejšie ich považujú ca dva poddruhy. Nehring dokonca dokázal, že morča domáce sa úspešne kríži s morčaťom divým, hoci pôvodn sa o tom pochybovalo. Tekže najnovšie je domestikovaná forma morčaťa uvádzaná ako Cavia Aparea f. Porcellus. 

 


Život v prírode: Areál morčaťa divého zabéra veľkú časť juhoamerického kontinentu. Žije od karibského pobrežia na severe cez nižšie polohy Ánd a centrálnu časť kontinentu až po juhovýchodnú Brazíliu. Na juhu je tento prispôsobivý hlodavec rozšírený až po Uruguaya a severnej Argentíny. Tvarom a veľkosťou sa príliš nelíši od nášho domáceho maznáčika, no na rozdiel od neho je morča divoké o čosi štíhlejšie. Podstatný rozdiel je v sfarbení. Srsť má zväčša tmavosivohnedú, niekedy takmer čiernu, vďaka čomu je dobre maskované v prírodnom prostredí, , kde splýva s pôdou, skalami či odumretou vegetáciou. Vzhľadom na rozsiahli areál, ktorý tento hlodavec obýva, sa jednotlivé populácie musia prispôsobiť dosť rozličným podmienkam, takže sa môžu trochu líšiť, z čoho pramenili snahy zoológov popisovať morčatá z rôznych častí Južnej Ameriky ako poddruhy či rasy. Nech už žijue morča divoké v horským oblastiach Ánd, v krovinatom buši Mato Grosso alebo v pampe v Gran Chaco, vždy tu vyhľadáva otvorený terén s nižšími porastami tráv a bylín. Pozorovať tieto hlodavce ak nie je človek znalec miestnej fauny, nie je vôbec jednoduché, nakoľko ide o veľmi ostražité zvieratá so súmračnou alebo nočnou aktivitou. Keďže morča žije v menších spoločenstvách - kolóniu tvorí minimálne 5-10 jedincov, takmer vždy je votrelec približujúci sa k ich teritóriu veľmi rýchlo spozorovaný a všetky zvieratá bleskovo zmiznú v norách alebo v iných úkrytoch. V predhorí Ánd sme síce opakovane našli nory a cestičky týchto hlodavcov "posypané" typickým trusom, dokonca aj staršiu lebku, no morčatá sa nám pozorovať nepodarilo.

 


 

(c) 2009 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode