Oproti rozšíreným predsudkom je väčšina čistokrvných morčiat pochádzajúca od zodpovedných chovateľov dokonca vitálnejšia ako bežné domáce morča. Vyberú sa určité znaky, ktoré sa podporujú. Jedinci s negatývnymi vlastnosťami, napríklad ti, či inklimujú k problémom so zubami alebo sa chovajú agresívne, sa nepoužívajú k odchovu mláďať.
Starostlivosť o krátkosrsté morčata je jednoznačne jednoduchšia, ich srsť sa totiž za normálnych okolností nemusí venovať zvláštna starostivosť. Dlhosrsté morčatá by sa mili približne raz za týždeň kefovať kefou z prírodného materiálu, ináč by sa mohla srsť znehodnotiť. Srsť je treba občas aj zkrátiť - obzvlášť pri zadočku.
Cieľom chovu čistokrvných morčiat je zvýrazniť určité farby, štuktúra srsti a pod. Svedomitý chovateľ čistokrvných morčiat dáva pozor na to, aby eliminoval chorobné alebo nežiadúce zmeny, akými sú krátka hlava, sklon k nesprávnemu postaveniu zubov alebo neplodnosť u potomkov. Ak zachovávajú svedomití chovatelia tieto kritéria, sú potom takéto čistokrvné morčatá zpravidla zdravšie i vitálnejšie a dožívajú sa vyššieho veku ako mnohé morčiatka odchované v "detskej izbe" alebo v komerčných mäsových chovoch. Chov čistokrvných morčiat sa riadi pevne danými štandardmi: Šľachtiteľské štandardy sú presne definované šľachtiteľskými smernicami, ktoré bývajú určené regionálne a upravujú sa podľa aktuálnych chovateľských výsledkov.
Krásny vzhľad: Takéto nádherné jednofarebné krémové krátkosrsté morčiatko by potešilo keždého milovníka morčiat. Mierne zvesené uči sú typickým znakom mnohých čistokrvných morčiat. Farba očí týchto morčiat sa v žargóne chovateľov čistokrvných morčiat označuje ako "Dark Eyes".
Kristína Uhrinová
Košice, SlovenskoAké morčiatko máte